BtcTurk siber saldırıya uğradı

PAYLAŞ
  • Saldırıdan 10 adet kripto paranın olduğu sıcak cüzdanlardaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiği açıklandı.
  • Yapılan ikinci açıklamada ekiplerin çalışmaya devam ettiği, işlemlerin yaklaşık 6 saat süreceği belirtildi. Bu süreçte Türk Lirası yatırma ve çekme işlemleri ise devam ediyor.
BtcTurk siber saldırıya uğradı

Kripto para borsası BtcTurk, siber saldırıya uğradını açıkladı.

Konuya ilişkin açıklama BtcTurk mobil uygulaması üzerinden paylaşıldı. 22 Haziran'da kontrol dışı çekimlerin yaşandığı bir siber saldırı tespit edildi.

Saldırıdan 10 kripto paranın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmının etkilendiği açıklandı. Saldırının büyüklüğü ya da ne kadarlık bir bakiyenin etkilendiğine ilişkin bir açıklama ise henüz yapılmadı.

Çalışmanın yaklaşık 6 saat sürmesi öngörülüyor.

Şirket tarafından yapılan ilk açıklamada şu sözlere yer verildi:

"Ekiplerimiz 22 Haziran 2024 tarihinde platformumuzdan kontrol dışı çekimler yapılmasına sebep olan bir siber saldırı yaşandığını tespit etmiştir. Söz konusu siber saldırıdan sadece 10 adet kriptoparanın sıcak cüzdanlarındaki bakiyelerin bir kısmı etkilenmiş olup, varlıkların çok büyük bir kısmının tutulduğu soğuk cüzdanlarımız güvendedir.

BtcTurk'ün finansal gücü bu saldırıdan etkilenen tutarlarının çok üstünde olup, kullanıcı varlıkları bu kayıplardan etkilenmeyecektir.

Ekiplerimiz konuyla ilgili detaylı araştırmaları gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda resmi makamlar ile de iletişime geçilmiştir. Tedbir olarak kriptopara yatırma ve çekme işlemleri durdurulmuş olup çalışmalarımız en kısa sürede tamamlandıktan sonra kullanıma açılacaktır.

Bu süreçte gösterdiğiniz anlayış için teşekkür eder, konuyla ilgili tüm gelişmeleri sizlerle paylaşacağımızı bildiririz."

İlk açıklamadan bir süre sonra kurumdan ikinci bir açıklama geldi.

"Kriptopara Yatırma Çekme İşlemleri Hakkında
Değerli kullanıcılarımız,

Kriptopara yatırma ve çekme işlemlerinin açılması için ilgili ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. Gerekli tüm güvenlik kontrolleri ve prosedürleri tamamlandıktan sonra kriptopara yatırma çekme işlemleri açılacaktır. Bu işlemlerin yaklaşık 6 saat sürmesi öngörülmektedir. Türk Lirası yatırma ve çekme işlemleri kesintisiz devam etmektedir.

Güncel durumu bilgilerinize sunar, anlayışınız için teşekkür ederiz."

Açıklamaların ardından Binance CEO'su Richard Teng de X üzerinden bir paylaşım yaptı ve BtcTurk'e yardımcı olduklarını söyledi. Teng, şimdiye kadar çalınan fonlardan yaklaşık 5,3 milyon dolarlık kısmı dondurduklarını açıkladı.