Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yurt dışına çıkış harcı açıklaması

PAYLAŞ
  • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), vatandaşların yurt dışına çıkış harcına yönelik spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmamaları için uyarıda bulundu.
  • Açıklamada, "Bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez" denildi.
Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan yurt dışına çıkış harcı açıklaması

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcının yeniden belirlenmesine ilişkin çalışma olduğuna yönelik haberlerle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Diğer vergi kanunlarında olduğu gibi yurt dışına çıkış harçları da etkililik ve verimlilik yönüyle sürekli değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Bilindiği üzere bu harç, yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, çıkış başına maktu olarak alınmaktadır.

"Çıkış tarihindeki tutarlar üzerinden ödenir"

Yurt dışına çıkış harcının, yurt dışına çıkış tarihinde yürürlükte bulunan tutarlar üzerinden ödenmesi gerekir.

Dolayısıyla çıkan haberler nedeniyle bugünden harç pulu satın almak veya diğer yollarla harcı ödemek, çıkış tarihinde geçerli tutarın ödenmeyeceği anlamına gelmez.

Vatandaşlarımızın bu tür spekülatif haberler nedeniyle mağdur olmaması için Başkanlığımız açıklamalarını takip etmesi önem arz etmektedir."

Harca zam yolda

Basında 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının 1000 TL ile 1750 TL arasında yeniden belirlenmesi için çalışmalar başladığı haberleri yer almıştı. Artış düzenlemesinin bayramdan sonra vergi paketi içinde Meclis’e getirilmesi bekleniyor.

Geçen yıl ne kadar harç toplanmıştı?

Yurt dışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon TL tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Yurt dışı çıkış harçlarının bir bölümü TOKİ’ye aktarılıyor.

2018 yılında 15 TL olarak alınan yurt dışı çıkış harcı Temmuz 2019’da 50 TL'ye çıkarıldı. Mart 2022’de ise 150 TL oldu.

Çıkış tarihi itibarıyla yurt dışında oturma izni bulunduğunu belgeleyenler, ticari amaçla yük ve yolcu taşımaya yönelik kara, deniz, hava ve demiryolu araçlarında, yurt dışına çıkış sırasında fiilen mürettebat olan görevliler ile 7 yaşını doldurmamış olanlardan harç alınmıyor.