En düşük emekli maaşı için kritik toplantı yarın

PAYLAŞ
  • AK Parti kurmayları, emeklilerin kök maaş sorununu kökten çözmekle bu dönem için pansuman yapma formülleri arasında çözüm arayışına devam ediyor.
  • Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve AK Parti kurmayları emekli zammı için yarın saat 15.30'da bir araya gelecek.
En düşük emekli maaşı için kritik toplantı yarın

Fırat Gazel / CNBC-e Ankara

Emekli maaşlarına düzenleme için AK Parti kurmayları bir araya gelecek.

CNBC-e'nin ulaştığı bilgilere göre Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Grup Başkanı Abdullah Güler, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş emekli maaşlarını görüşmek için yarın saat 15.30'da Beştepe bir araya gelecek.

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre emekli maaşları düzenlemesi için seyyanen zam gündemde değil.

Kök maaşı 10 bin TL’nin altında olan emeklilerin yüzde 24.73’lük zamma rağmen en düşük maaş seviyesi olan 10 bin TL’yi almaya devam edecekleri, önemli bir kısmının ise bu rakamı çok küçük miktarlarda geçeceği ortaya çıkmıştı.

Bu durum Türkiye çapında gündem olurken gerek asgari ücretteki zam çağrılarına gerekse emeklilerin sorununa çözüm taleplerine ekonomik program gerekçe gösterilerek herhangi bir yaklaşım geliştirilmedi.

AK Parti kurmayları, milletvekilleri ve yerel yönetimlerden gelen geri bildirimlerin ardından çözüm arayışına başladı. Alt kademelerden gelen bilgiye göre, özellikle 31 Mart seçimlerinde AK Parti’nin bazı önemli belediyeleri kaybetmesinde emeklilerin durumunun belirleyici olduğu ifade edildi. Asgari ücretle ilgili herhangi bir çalışma yapılmazken, emeklilerle ilgili ise formül arayışları başladı.

İlk planda kök maaşlar artırılarak en düşük maaşın 12 bin lira seviyelerinde belirlenmesi üzerinde duruldu. Ancak en düşük maaşın üzerinde alan ve uzun yıllar prim ödeyen emeklilerle en düşük maaş düzeyindeki emekliler arasındaki makas daralacağı için bu formüle şüpheyle yaklaşıldı.

Bunun yerine 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir seyyanen zam yapılarak makas korunurken en düşük maaş seviyesinin yukarı çekilmesi çalışıldı. Ancak bu bütün SGK ve Bağ-Kur emeklilerine zam yapılması anlamına geleceği için, Hazine’ye ve sosyal güvenlik sistemine çok yüksek maliyet üretecek bir formül olarak değerlendirildi. Kaynaklar, yılın ikinci yarısı için yüzde 19,3 oranında zam yapılan memur emeklilerinin de seyyanen zam beklentisinin oluşacağına da dikkat çektiler.

Bu çerçevede hem kök maaş sorununu çözecek hem de Hazine’ye yükü çok fazla olmayacak bir çözüm arayışının devam ettiği öğrenildi. Siyasi değerlendirmelerde bu çalışmanın yapıldığının açıklanmasından sonra artık geri adım atılamayacağı, en uygun çözüm üretilerek memnuniyetsiz kitle büyüklüğünün asgari düzeyde tutulmasına çalışıldığı vurgulandı.

Üretilecek çözümün TBMM’de kabul edilmesi zorunluluğu aynı zamanda tatil öncesinde hızlı hareket etme ihtiyacı da yaratıyor.