JPMorgan/Kelly: Faiz indirimleri yolda, ancak hisse senedi piyasasında düzeltme riski yüksek

PAYLAŞ
  • JPMorgan Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonominin giderek yavaşladığını gösteren veriler ışığında Fed'in 2024 yılında faizleri iki kez düşürmesinin olası olduğunu belirtti.
  • Kelly, faiz indirimlerinin yatırımcıların borsaya akın etmesi için bir sinyal olmaması gerektiğini belirtiyor.
JPMorgan/Kelly: Faiz indirimleri yolda, ancak hisse senedi piyasasında düzeltme riski yüksek

JPMorgan Asset Management'ın Baş Küresel Stratejisti David Kelly, ekonominin giderek yavaşladığını gösteren veriler ışığında Fed'in 2024 yılında faiz oranlarını iki kez düşürmeye hazırlandığını belirtti. Kelly, Eylül ayındaki politika toplantısında faiz oranlarının düşürülmeye başlanacağını ve Aralık ayında da bir indirim yapılmasının muhtemel olduğunu öngördü. Ancak Kelly, iyimser yatırımcıları, aşırı yükselen hisse senedi fiyatlarının büyük bir düzeltme riski altında olması nedeniyle dikkatli olmaları konusunda uyardı.

CNBC'ye konuşan Kelly, soğuyan ekonomi sayesinde faiz indirimlerinin mümkün olduğunu belirtti. Son istihdam raporuna işaret eden stratejist, işsizlik oranının yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 4,1'e çıktığını vurguladı.

Kelly, faiz indirimlerinin yatırımcıların borsaya akın etmesi için bir sinyal olmaması gerektiğini belirtti. S&P 500'ün bu yıl rekor üstüne rekor kırarak yüksek değerlere ulaştığını ve bu durumun dikkat gerektirdiğini ifade etti. "Burada oldukça dikkatli olmamız gereken bir zaman çünkü değerlemeler yüksek. Geçtiğimiz yıl ve bu yıl büyük bir yükseliş yaşadık," dedi. Kelly, önemli bir piyasa düzeltmesinin kaçınılmaz olduğunu ve bu düzeltme döneminde en pahalı hisselerde yer almanın riskli olacağını ekledi.

Teknoloji hisselerinin dominasyonu

S&P 500, bu yıl şimdiye kadar yüzde 17 kazandı. Bu artışın kısmen Fed faiz indirimleri ve piyasanın yapay zekaya olan ilgisi nedeniyle olduğunu belirten Kelly, mega-cap teknoloji hisselerinin endeksin kazanımlarının çoğunu taşıdığını ifade etti. JPMorgan'ın Baş Küresel Stratejisti "Ekonomi piyasalarda balonlar oluşturuyor çünkü çok istikrarlı. Ancak hisse senedi fiyatlarında bu yukarı yönlü hareketin devam ettiğini gördük. Bence insanların pozisyonlarını çeşitlendirme ve en pahalı isimlere aşırı maruz kalmama konusunda çok dikkatli olmaları gereken bir zaman" diye ekledi.