SGK 2023'te 88 bin 455 kişinin sigortalılığını iptal etti

PAYLAŞ
  • SGK'nın 2023'teki denetimlerinde 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, çalışmadığı halde sigorta primi ödenen ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterilen 88 bin 455 kişinin sigortalılığı iptal edildi.
SGK 2023'te 88 bin 455 kişinin sigortalılığını iptal etti
Fotoğraf: iStock

Kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında, sahte iş yeri ve sahte sigortalılara yönelik denetimlerini sürdüren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu" üzerinden bu alandaki çalışmalarına hız verdi.

Geçen yıl, kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu iller başta olmak üzere Türkiye genelindeki toplam 101 bin 794 denetimde, 1533 iş yerinin sahte olduğu belirlenirken, 88 bin 455 kişinin çalışmadığı halde sigorta priminin ödendiği ya da sahte iş yeri üzerinden sigortalı gösterildiği tespit edildi.

Bu yolla sigortalı gösterilenlerin sigortalılığını iptal eden SGK, sahte olduğu tespit edilen hizmetleri silerken, bağlanan aylıkları iptal etti, yapılan maaş ve diğer ödemeler ise faiziyle geri aldı.

Sahteciliğin tespiti halinde iş yerlerine de yaptırımlar uygulayan kurum, baştan beri sahte olduğu tespit edilen iş yerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve iş yeri sicil numarasını iptal ederken, yersiz yararlanılan teşvik ve destekleri ise gecikme cezası ve gecikme zammıyla tahsil etti.

"Sahte sigortalılık, tanıdıklara ait iş yerlerinde yapılıyor"

Sosyal Güvenlik Denetmenleri Derneği Genel Başkanı Mustafa Şahin, sahte iş yeri ve sahte sigortalılığın, sosyal güvenlik sisteminin kronik sorunlarından biri olduğunu belirtti. Türkiye genelinde 2.750 sosyal güvenlik denetmeniyle çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Şahin, sahte sigortalılığın özellikle kayıt dışının yüksek olduğu illerde ve akraba veya tanıdıklara ait iş yerlerinde yaygın olduğunu söyledi. Hamilelerin sahte sigortalılığında artış olduğunu vurgulayan Şahin, "Hem SGK'den geçici iş göremezlik ödeneği alabilmek hem de özel hastanedeki doğum masraflarının bir kısmını kuruma ödetmek için bu yola başvuruluyor"dedi.

Şahin, sosyal güvenlik denetmenlerinin özlük haklarının merkezi denetim elemanlarıyla eşitlenmesini ve SGK merkez teşkilatına bağlı olarak büyükşehirlerde grup başkanlıkları şeklinde örgütlenmelerini talep ettiklerini söyledi. Bu taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına ilettiklerini ifade etti.

Kaynak: AA