İhracatçının döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 30'a indirildi

PAYLAŞ
  • TCMB normalleşme kapsamında ihracat bedellerinin satış yükümlülüğünü yüzde 30'a düşürdü.
  • TİM 31. Olağan Genel Kurulu'nda ihracatçılara hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjde olarak duyurduğu uygulamanın bugünden itibaren geçerli olacağını söyledi.
  • Sosyal medyadan paylaşım yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sadeleştirme adımlarının süreceğini vurguladı.
İhracatçının döviz bozdurma zorunluluğu yüzde 30'a indirildi
İlgili Hisse

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB), ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarını yüzde 40’tan yüzde 30’a indireceği bildirildi.

Merkez Bankası'nın normalleşme adımları devam ederken, İhracat Genelgesi ve Görünmeyen İşlemler Genelgesi güncellendi.

Buna göre, TCMB'nin 10 Haziran'dan itibaren ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin bankalara satılan bölümünün TCMB’ye satış yükümlülüğü oranlarını yüzde 40'tan yüzde 30'a düşüreceği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan döviz bozdurma açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen TİM 31. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu.

Erdoğan ihracatçılar için döviz bozdurma zorunluluğunun yüzde 40'tan yüzde 30'a indirildiğini ve düzenlemenin bu haftadan itibaren geçerli olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Firmalarımızın finansman sorununa çözüm bulmanın ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Hazine Bakanlığımız ve Merkez Bankamız ihracatçılarımızın finansman imkanlarını geliştirmek için farklı formüller üzerinde çalışıyor. Sürekli yeni teşvikler ve destekleri devreye alıyoruz.” dedi.

Erdoğan, “Bugün sizlere müjdeli bir haber vermek istiyorum. İhracatçılarımız için döviz bozdurma zorunluğunu yüzde kırktan yüzde otuza indirdik. Bu düzenleme pazartesinden itibaren geçerli olacak” diye konuştu.

Bakan Şimşek'ten sadeleştirme açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Şimşek, makro finansal istikrarın ve rezervlerin güçlenmesi ile makroihtiyati çerçevede sadeleşme adımlarına devam edildiğini belirtti.

Şimşek, "Reeskont kredisi kullanan ihracatçılar için yüzde 70 olan TCMB’ye döviz satış yükümlülüğünü 2023 yılı Kasım ayında yüzde 40’a düşürmüştük. Yeni düzenleme ile tüm ihracat bedellerinin ve döviz kazandırıcı hizmet gelirlerinin satış yükümlülüğünü yüzde 40’tan yüzde 30’a indirdik." dedi.

Şimşek, piyasalarının daha etkin çalışmasına yönelik sadeleştirme adımlarının süreceğini ifade etti.