Otomotivde kırmızı alarm: İtalyan devinde sert üretim düşüşü

PAYLAŞ
  • Peugeot, Citroen, Opel, Fiat, Chrysler gibi markaları bünyesinde barındıran İtalyan otomotiv devi Stellantis'in sendikası dev şirketin, bu yıl üretimde geçen yılın ancak üçte birini yakalayabileceğini açıkladı
Otomotivde kırmızı alarm: İtalyan devinde sert üretim düşüşü

FIM-CISL sendikası pazartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetin yakın zamanda uygulamaya koyduğu satın alma teşviklerinin özellikle elektrikli araçlara yönelik talebi artırmaması halinde, otomobil üreticisi Stellantis'in İtalya'daki üretiminin bu yıl yaklaşık üçte bir oranında düşebileceğini söyledi.

Sendika, geçen yıl 751 bin olan üretimin 500 binin biraz üzerine düşebileceğini ve Stellantis'in bu on yılın sonu için İtalyan hükümetiyle görüştüğü bir milyon hedefinin oldukça altında kalabileceğini söyledi.

Bu yılın başında elektrikli ve hibrid araçların yanı sıra çevreyi daha az kirleten benzinli araçların alımını destekleyen yeni bir teşvik programını duyuran hükümet, önlemleri ancak geçen ay uygulamaya koydu.

FIM-CISL başkanı Ferdinando Uliano, birliğin Stellantis'in üretim seviyelerine ilişkin üç aylık raporunu sunarken bu yılın ilk yarısında üretimin yüzde 25 azalarak 303 bin 510 araca (hem binek hem de kamyonet) düştüğünü gösterdi.

Uliano, "Teşvikler tabloyu değiştirmezse, yıl sonunda büyük olasılıkla 1 milyonluk 2030 hedefinin sadece yarısına ulaşmış olacağız" dedi.

Stellantis sözcüsü, şirketin normalde sendika tarafından bildirilen üretim verileri hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Uliano, ilk yarıdaki üretim düşüşünün kısmen, Stellantis'in çip arzı sıkıntısı sonrasında gecikmiş talebe yetişmek için güçlü bir üretim gerçekleştirilen bir önceki yıla ait güçlü baz etkisinden kaynaklandığını söyledi.

Stellantis'in İtalya üretimindeki potansiyel artışın önümüzdeki yıllarda güney İtalya'daki Melfi fabrikasında üretime başlaması planlanan yeni modellerden kaynaklanacağını da sözlerine ekledi.

Stellantis, önümüzdeki yıl ile 2026 yılları arasında Melfi'de Jeep ve Lancia gibi markalar için beş yeni orta ölçekli modelin üretimine başlamayı ve 2025'in ilk çeyreğinde yeni bir DS otomobil üretmeyi planlıyor.

Kaynak: Reuters