Nvidia Apple'ı geçerek en değerli 2. şirket oldu

Ahmet Bal
PAYLAŞ
  • Nvidia hisseleri 8 gündür aralıksız yükseliyor. Yükseliş rüzgarının ardından Nvidia Apple'ı geçerek 3,01 trilyon dolarla en değerli ikinci şirket oldu.
  • Nvidia'yla birlikte Tayvanlı çip üreticisi TMSC'nin de hisseleri yükseldi. TMSC de en değerli 9. şirket oldu.
  • Nvidia ilk çeyrekte 26 milyar dolar gelir 14,9 milyar dolar net kar açıklamıştı. Şirket bir sonraki çeyrek için 28 milyar dolar gelir bekliyor.
Nvidia Apple'ı geçerek en değerli 2. şirket oldu
ABD'nin San Fransisco kentindeki Nvidia genel merkezi
Reuters

Yapay zeka hızlandırıcısı olarak bilinen çipleri ile pazar liderliğini ele geçiren Nvidia'nın piyasa değeri rekorlar kırmaya devam ediyor.

Nvidia'nın piyasa değeri 8 gündür aralıksız yükselişle 3 trilyon doları aştı. Şirketin hisseleri dün yüzde 5’ten fazla yükseldi. Wall Street kapanış fiyatı üzerinden Nvidia’nın piyasa değeri 3,01 trilyon dolar oldu. Nvidia'nın patronu Jensen Huang'ın serveti de 107 milyar dolara yükseldi.

Nvidia hem 3 trilyon dolar kulübüne katıldı hem Apple’ı geçerek en değerli ikinci şirket oldu. Listenin ilk sırasında ise 3,15 trilyon dolarla Microsoft yer alıyor.

Şirketin hisseleri geçen yıl üçe katlanmıştı. Nvidia sene başından bu yana yüzde 147’den fazla değer kazandı. Hewlett Packard ve CrowdStrike gibi şirketlerin bilançoları beklenenden iyi gelince Nasdaq endeksi de rekor seviyeye ulaştı.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketleri, yapay zeka yarışında birbirinin önüne geçmek için çoktan kolları sıvadı. Alphabet, Microsoft ve Amazon gibi şirketler, hakimiyeti almak için yarışıyor. Hepsinin ortak noktası Nvidia'nın önemli müşterileri arasında olmaları. Son olarak Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI için Nvidia’dan milyarlarca dolarlık çip almak istediği ortaya çıkmıştı.

TMSC hisseleri de yükseldi

Tayvan merkezli çip imalatçısı TMSC hisseleri, gelişmiş yapay zeka çiplerine yönelik küresel talebin artmasıyla birlikte sektörden gelen olumlu haberlerin etkisiyle rekor seviyeye çıktı.

Dünyanın en büyük çip üreticisinin hisseleri bugün Taipei'de yüzde 5,15 artışla 898 Yeni Tayvan dolarına (27,79 ABD doları) yükseldi ve ABD'de listelenen hisselerin yüzde 6,85 oranında artmasının ardından yeni bir rekora imza attı.

TSMC hisselerindeki artış, Tayvan'da gösterge Taiex Endeksi'ni tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 21965,39'a kadar yükseltti.

Nvidia’nın ilk çeyrek sonuçları

Şirketin 28 Nisan’da biten 2025 mali yılının ilk çeyreğindeki gelirleri bir önceki yıla göre yüzde 262 arttı ve 26,02 milyar dolara çıktı. Bir önceki çeyreğe göre ise artış yüzde 18 olarak kaydedildi.

Geçen senenin aynı çeyreğinde Nvidia, 7,2 milyar dolarlık gelir açıklanmıştı.

Hisse başı kazanç yüzde 629 artışla 5,98 dolara çıktı.

Nvidia, net karının yüzde 628 oranında yükseldiğini açıkladı. Şirket, 3 aylık dönemde 14,9 milyar dolarlık net kara ulaştı.

Hisse fiyatının son 5 yılda 25 kat artmasından sonra 1’e 10 hisse bölünmesi yapacağını duyuran Nvidia, üç aylık nakit temettüsünün yüzde 150 artarak hisse başı 0,04 dolardan hisse başı 0,10 dolara çıktığını açıkladı.