El-Erian: Fed temmuzda faizi indirmeli

Bora Özcan
PAYLAŞ
  • Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, ABD'de faiz indirimlerine başlanması için temmuz ayını işaret etti.
  • El-Erian, temmuz ayındaki faiz indirimlerini destekleyecek yeterli verinin bulunduğunu söyledi.
El-Erian: Fed temmuzda faizi indirmeli
Reuters

Piyasalar sonbaharda faiz indirimi yapılıp yapılmayacağını belirlemek için ekonomik verileri takip ederken, Eski Pimco CEO'su Mohamed El-Erian daha erken indirim gerektiğini belirtti.

El-Erian, Fed'in temmuz ayında faiz oranlarını düşürmeye başlaması gerektiğini ancak büyük olasılıkla yapmayacağını söyledi.

Fox Business'a konuşan ekonomist, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek ay politika gevşemesini destekleyecek bir dizi soğuma göstergesine dikkat çekti.

"Olumsuz sürprizler yaşadık"

"Olumsuz sürprizlerden başka bir şey yaşamadık" diyen El-Erian, son perakende satışların yanı sıra üretim verilerindeki hayal kırıklığına da değindi.

El-Erian temmuz ayını işaret etse de piyasalar şu anda faiz indiriminin büyük olasılıkla eylül ayında başlayacağını öngörüyor. Yazın faiz indirimi ihtimali yüzde 18,5 seviyesinde bulunuyor.

"Üç faiz indirimi yapılmalı"

El-Erian, daha önce Fed'in faiz oranlarını çok uzun süre yüksek tutarak ekonomiye zarar verebileceği konusunda uyarmıştı.

El-Erian, Fed'in bu yıl üç kez faiz indirimi yapması gerektiğini ancak bir veya ikiden fazla indirim beklemediğini kaydetti.

"Resesyon ihtimali yüzde 35"

El-Erian, ABD ekonomisinin resesyona girme ihtimalinin hala yüzde 35 olduğunu kaydetti.