Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervi 11 milyar dolara çıktı

PAYLAŞ
  • Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervi yerel seçim sonrası geçen yaklaşık üç ayda yaklaşık 77 milyar dolar artarak 11 milyar dolara yükseldi.
  • Net rezervde 7-14 Haziran haftasındaki artış 5 milyar dolar olarak hesaplandı.
Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervi 11 milyar dolara çıktı

Reuters - Merkez Bankası'nın swap hariç net rezervlerinde artış devam ediyor.

Swap hariç net rezerv yerel seçim sonrası geçen yaklaşık üç ayda yaklaşık 77 milyar dolar artışla 11 milyar dolara yükseldi.

Swap hariç net rezerv dört yıl aranın ardından ilk kez 31 Mayıs haftasında 1,5 milyar dolarla pozitife geçmiş, daha sonra 7 Haziran haftasında 5,9 milyar dolara yükselmişti. Bankacılar 14 Haziran ile biten geçen haftaki değişimi 5 milyar dolar artış olarak hesapladı.

Martta tarihi düşük seviyedeydi

Bankacılar swap hariç net rezervde yerel seçim sonrası geçen 11 haftada yaşanan artışı da yaklaşık 77 milyar dolar olarak hesapladı. Verilere göre swap hariç net rezerv yerel seçim öncesi 29 Mart'ta -65.5 milyar dolar ile tarihi düşük seviyedeydi.

Brüt rezerv 146 milyar doların üzerinde

Bankacıların hesaplamalarına göre TCMB'nin net uluslararası rezervleri geçen hafta yaklaşık 0.5 milyar dolar azalışla 47 milyar dolara geriledi. Toplam rezervin ise tarihi zirvede 146 milyar doların hemen üzerinde yatay kaldığı hesaplandı.

İlgili veri önümüzdeki hafta salı günü saat 14.30'da açıklanacak. Merkez Bankası konuya ilişkin yorum yapmadı.