Merkez Bankası'nın talep çekincesi

PAYLAŞ
  • Merkez Bankası son Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin özetleri duyurdu.
  • Özetlerde, talebin enflasyon raporunda öngörülen ölçüde yavaşlamıyor olabileceği belirtildi.
Merkez Bankası'nın talep çekincesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 50'de sabit tuttuğu geçen haftaki Para Politikası Kurulu toplantısının özetlerini yayımladı.

Parasal sıkılaştırmanın iç talep üzerindeki etkilerinin yakından izlendiğini kaydeden Merkez Bankası, “Tüketim göstergelerine bir bütün olarak bakıldığında, talebin Enflasyon Raporunda öngörülen ölçüde yavaşlamıyor olabileceği değerlendirilmektedir" açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası, ikinci çeyrekte iki bayram tatili ve bunlarla bağlantılı idari izinler kaynaklı köprü günlerinin yer almasının, talepteki yavaşlamanın seviyesi hakkında net bir görüntü alınmasını zorlaştırdığını bildirdi.

Belirli hizmet kalemlerinde enflasyonun bir süre daha yüksek seyretme riski bulunduğuna işaret eden TCMB, “Hizmet enflasyonundaki yüksek seyir ve katılık, enflasyon beklentileri, jeopolitik riskler ve gıda fiyatları enflasyonist baskıları canlı tutmaktadır” değerlendirmesini yaptı.

“Kira artışları enflasyonda beklenen yavaşlamayı sınırlayabilir”

Kira artışını yüzde 25 ile sınırlayan regülasyonun yakın gelecekte yürürlükten kalkmasının kira enflasyonuna etkisinin takip edileceğini kaydeden Merkez Bankası, “Kısa vadede kira enflasyonunun yüksek seyrini koruyarak, tüketici enflasyonunda beklenen yavaşlamayı sınırlayacak ana grup olacağı değerlendirilmektedir” açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası, eğitim hizmetleri enflasyonunda eylül ayında özel üniversite ücretlerine bağlı fiyat ayarlamalarının etkisinin hissedileceğinin de not edilmesi gerektiğini bildirdi.

"Dezenflasyon ikinci yarıda tesis edilecek"

TCMB, aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş sağlanana ve enflasyon beklentileri öngörülen tahmin aralığına yakınsayana kadar sıkı para politikası duruşunun sürdürüleceğine vurgu yaparak, "Enflasyonda belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır. Para politikasındaki kararlı duruş; yurt içi talepte dengelenme, Türk lirasında reel değerlenme ve enflasyon beklentilerinde düzelme vasıtası ile aylık enflasyonun ana eğilimini düşürecek ve dezenflasyon yılın ikinci yarısında tesis edilecektir" ifadelerine yer verdi.