Minneapolis Fed Başkanı Kashkari'den faiz mesajı

Bora Özcan
PAYLAŞ
  • Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonda önemli bir ilerleme beklemesi gerektiğini söyledi.
  • CNBC'ye konuşan Kashkari'ye göre, enflasyon daha fazla düşmezse faiz artışı bile olabilir.
Minneapolis Fed Başkanı Kashkari'den faiz mesajı

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimine ne zaman başlayacağına yönelik her türlü açıklamayı yakından takip ediyor.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, CNBC’ye yaptığı açıklamada Fed'in faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonda önemli bir ilerleme beklemesi gerektiğini söyledi.

Kashkari, Fed’in bu yıl bir veya iki kez faiz indirimine gitmesi için hangi koşulların gerekli olduğuna yönelik soruyu “Daha aylarca sürecek olumlu enflasyon verileri, geri adım atmanın uygun olduğuna dair bana güven verecek” şeklinde yanıtladı.

"Enflasyon düşmezse faiz artışı bile olabilir"

Enflasyonun daha fazla düşmemesi durumunda Fed'in faiz artırımına bile gidebileceğini kaydeden Kashkari, “Bu noktada herhangi bir şeyi göz ardı etmememiz gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Faiz oranlarına ilişkin görünüm konusunda önde gelen merkez bankaları arasında görüş ayrılıkları ortaya çıktı. Fed, hâlâ yüksek enflasyon ortamında daha şahin bir tutum sergiliyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Fed’den önce faiz oranlarını düşürmesi bekleniyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın da genel olarak bu yaz faiz indirimine gideceği öngörülüyor.