Nvidia, dünyanın en değerli şirketi oldu

PAYLAŞ
Nvidia, dünyanın en değerli şirketi oldu

Son 10 gün içerisinde dünyanın en değerli şirketi yarışında ilginç değişiklikler yaşanıyor. Önce Apple, yılın başından beri kaptırdığı tahtı Microsoft'tan geri almıştı. Fakat yapay zekanın önlenemez yükselişi sonrasında bugün Nvidia iki sıra geriden gelerek dünyanın en değerli şirketi haline geldi. Ayrıca Microsoft'ta yeniden Apple'ı geçerek en değerli ikinci şirket unvanını korudu.

Bu değişiklik sonrası dünyanın en değerli şirketleri sıralamasında son durum:

Şirket Piyasa Değeri (Milyar $)
NVIDIA 3,342
Microsoft 3,310
Apple 3,278
Alphabet (Google) 2,162
Amazon 1,896
Saudi Aramco 1,787
Meta Platforms (Facebook) 1,263
TSMC 938
Berkshire Hathaway 877
Eli Lilly 845

Reuters'ın haberine göre Nvidia hisseleri Salı günü yaklaşık yüzde 3 artarak yaklaşık 3.33 trilyon dolarlık bir piyasa değerine ulaştı. Bu da yarı iletken şirketini, son günlerde en üst sıralar için yarışan Microsoft ve Apple'ın önüne geçirdi.

Nvidia'nın piyasa değerindeki artış, yapay zeka alanında altın standart olan çiplerine olan talepten kaynaklandı. Şirketin hisseleri bu yıl yüzde 170'in üzerinde artış gösterdi ve Ekim 2022'deki en düşük seviyesinden bu yana yaklaşık yüzde 1000 yükseldi.

Nvidia, dünyanın en değerli şirketi oldu - Resim : 1

96 günde 3 trilyon dolar

Rekor kıran kazançlar ve yatırımcının yapay zeka konusundaki coşkusunun artması Nvidia'nın yükselişini destekliyor. Bu coşkuyla, Nvidia'nın piyasa değerinin 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara çıkması sadece 96 gün sürdü.

Bespoke Investment Group'a göre, bu nadir seviyelere ulaşan diğer iki şirketten biri olan Microsoft'un 2 trilyon dolardan 3 trilyon dolara çıkması 945 gün sürerken, Apple'ın bu sıçramayı yapması bin 44 gün sürdü.

S&P Dow Jones Indices kıdemli endeks analisti Howard Silverblatt'a göre, 1925'ten bu yana sadece 11 ABD şirketi kapanış bazında piyasa değerinde en üst noktaya ulaştı.

Microsoft 1990'ların sonunda 1 numaraya yükselmiş, ancak daha sonra 2000'lerin başında dotcom balonunu takiben hisseleri yıllarca mücadele etmiş, son on yılın ikinci yarısında zirveye geri dönmüştü.

Bespoke'un analistleri kısa bir süre önce, ürünleri internet altyapısını desteklemede temel olarak görülen Nvidia ve Cisco'nun yörüngelerini karşılaştırdı.

Bespoke yakın zamanda yayınladığı bir notta, "NVDA'nın yükselişi inanılmazdı, ancak hisse senedinin mükemmel getiriler sağlamaya devam etmesi için buradan büyümeye devam etmesi ve rekabeti engellemesi gerekecek," dedi.

Şimdilik, Nvidia'nın kazançları hisse senedi fiyatını destekliyor. Son çeyrekte gelirler üç kattan fazla artarak 26 milyar dolara yükselirken, net gelir yedi kat artarak 14,9 milyar dolara ulaştı.

LSEG verilerine göre, mevcut mali yıl için gelirin yaklaşık iki katına çıkarak 120 milyar dolara ulaşması ve ardından 2026 mali yılında yüzde 33 daha artarak 160 milyar dolara yükselmesi bekleniyor.

Nvidia'nın etkileyici mali performansı ve tahminleri, hisse fiyatındaki artışa rağmen bazı ölçütlere göre hisse senedi değerlemesinin ılımlı olmasına yol açtı.

Örneğin, LSEG Datastream'e göre Nvidia'nın ileriye dönük fiyat-kazanç oranı en son 43 olarak gerçekleşti. Bu, yıla başlarken bulunduğu 25 seviyesinden daha yüksek ancak geçen yılın büyük bölümünde ulaştığı seviyelerin altında. Buna karşılık, S&P 500 kazançların 21 katından işlem görüyor.

Nvidia göze çarpan bir performans sergilese de, yapay zekanın kâr potansiyeline ilişkin coşkudan yararlanan tek hisse senedi değil. Super Micro Computer ve Arm Holdings gibi diğer teknoloji şirketlerinin hisseleri de bu yıl hızla yükseldi.