Softbank'ın teknoloji fonu Vision Fund 3 yıl sonra kar açıkladı

Ahmet Bal
PAYLAŞ
Softbank'ın teknoloji fonu Vision Fund 3 yıl sonra kar açıkladı

Japonya merkezli telekomünikasyon şirketi SoftBank Vision Fund (Vizyon Fonu) adını verdiği yatırım portföyüyle dünyanın en geniş teknoloji fonlarından birini yönetiyor.

Yıllık bilançosunu ilk çeyrekte açıklayan şirket 2023 yılı için 4,6 milyar dolar kar raporladı. Vizyon Fonu adındaki teknoloji yatırımları böylece üç yıl sonra ilk kez kar etmiş oldu. Fon bir önceki yıl 32 milyar dolardan fazla zarar açıklamıştı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre SoftBank’ın karının bir kısmı Tiktok’un sahibi Bytedance ve ABD merkezli gıda dağıtım şirketi DoorDash’ten geldi. Öte yandan Çinli kiralık araç uygulaması DiDi ve geçen yıl iflas açıklayan WeWork zarar yazdı.

Karın asıl itici gücü ise halka arz edilen çip şirketi Arm’deki hisseler oldu. Son yıllarda yaptığı riskli yatırımlarla büyük zararlar eden SoftBank için 2024 ilk çeyreğiyle ortaya çıkan mali tablo olumlu karşılandı. Özellikle 2022 yılında teknoloji hisselerinde görülen sert gerileme ve SoftBank’ın Çin’deki aşırı cesur yatırımları 32 milyar dolarlık zarar bilançosunun temel sebepleri arasında gösteriliyordu.

YATIRIMLAR YENİDEN AGRESİFLEŞEBİLİR

SoftBank’ın kurucusu Masayoshi Son, savunma pozisyonundan çıkarak yeniden agresifleşebileceklerini söyledi. Şirkesin CFO’su Yoshimitsu Goto ise bir önceki çeyrekte Alibaba’dan yapay zeka merkezli bir portfolyoya yöneleceklerini aktardı.

SoftBank 2000’li yılların başından Alibaba’nın ana yatırımcılarından biri olmuştu. Softbank’ın bu hamlesi Vizyon Fonu’nun tarihin en başarılı yatırımlarından biri haline gelmesini sağladı.