Kamu borç batağında: Napolyon Savaşları’ndan beri böylesi görülmedi

Ahmet Bal
PAYLAŞ
  • IMF'ye göre dünya genelinde kamunun borcu milli gelirin yüzde 93'üne ulaştı.
  • Pandemi öncesi dönemin 9 puan üzerine denk gelen bu oranın 2030'da küresel milli gelire denk geleceği tahmin ediliyor.
  • Dünya Ekonomi Forumu Başkanı Borge Brende, "Napolyon savaşlarından beri böyle borç görmedik" dedi.
Kamu borç batağında: Napolyon Savaşları’ndan beri böylesi görülmedi
Horece Vernet’in Wagram Savaşı isimli tablosu. Atının üstündeki Napolyon savaşı takip ediyor
Napolyon Vakfı

Uluslararası Para Fonu (IMF), Nisan bilgilendirmesinde küresel ölçekte kamu borcunun endişe verici bir sorun olduğuna işaret eden verileri paylaştı. IMF verilerine göre küresel kamu borcu, ülkelerin gelirlerinin yüzde 93’üne ulaşmış durumda.

Borç yükü bu yıl biraz artışını yavaşlattı ama halen pandemi öncesi döneme göre 9 puan daha yukarıda. IMF’nin tahminlerine göre 2030’lara gelindiğinde kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) oranı yüzde 100 olacak.

Kamu borç batağında: Napolyon Savaşları’ndan beri böylesi görülmedi - Resim : 1

Dünya Ekonomik Forumu (DEF – World Economic Forum) , Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, “Special Meeting on Global Collaboration, Growth and Energy for Development” adında bir toplantı düzenledi. DEF Başkanı Borge Brende ülkelerin önündeki borç krizine dikkat çekti.

CNBC’den Dan Murphy’e konuşan Brende, küresel kamu borcunun 1820’lerden beri görülmeyen seviyelere geldiğini ifade etti. Brende, “Küresel ölçekte büyüme tahmini bu yıl için yüzde 3,2. Bu aslında kötü değil ama bizim alışık olduğumuz rakamlardan uzak” dedi.

Gelişmiş ekonomiler için stagflasyon riskine dikkat çeken DEF Başkanı, bu piyasaların 1970’lerdeki gibi bir yavaşlamaya girebileceği uyarısını yaptı. Dünyanın şu anda bir ticaret savaşına girmemesi gerektiğini söyleyen Brende, “Ticaret değişecek. Yakın veya dost ülkelerle alışveriş fazlalaşacak ama kaş yapayım darken göz çıkarmamak lazım. Sonrasında ise küresel borç meselesine yoğunlaşmamız gerekiyor. Napolyon Savaşları’ndan beri böyle bir borç görmedik. GSYİH’in yüzde yüzüne yaklaştık.” Ifadelerini kullandı.

Borge Brende, hükümetleri borç konusunda resesyon yaratmayacak ölçüde mali önlemler almaları gerektiği konusunda uyardı.

Kamu borç batağında: Napolyon Savaşları’ndan beri böylesi görülmedi - Resim : 2

IMF raporundaki dikkat çekici ülkeler

IMF Nisan ayında yaptığı tahminde 2024 büyümesini yüzde 3,2’ye yükseltti.

Fon Ocak 2024’te yaptığı tahminde küresel büyümenin 3,1 olacağını açıklamıştı. IMF’ye göre dünya ekonomisi enflasyonist baskılara rağmen şaşırtıcı derecede dirençli. Yine de borç büyüklüğü kurumu endişelendiriyor. IMF raporunda dikkat çekilen iki ülke ise Çin ve ABD. Her iki ülke de yüksek kamu borcuna sahip. IMF’ye göre gevşek bir maliye politikası zaman içerisinde doların üzerinde baskı yaratabilir. Bu da pandemide hassaslaşan dünya ekonomisi için fonlama maliyetini artırabilir.