İşsizlik mayısta yüzde 8,4'e geriledi: 12 yılın en düşüğü

PAYLAŞ
  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı işsizlik rakamlarını açıkladı. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı mayısta yüzde 8,4'e geriledi. İşsizlik oranı böylece Eylül 2012'den beri en düşük düzeye geriledi.
  • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "Dezenflasyon sürecinde uyguladığımız istihdam dostu politikalar sayesinde ekonomimiz istihdam üretmeye devam ediyor" açıklaması yaptı.
İşsizlik mayısta yüzde 8,4'e geriledi: 12 yılın en düşüğü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı işgücü istatistiklerini açıkladı.

15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı mayıs ayında bir önceki aya göre 27 bin kişi azalarak 3 milyon 11 bin kişi oldu.

İşsizlik oranı 0,1 puan azalarak yüzde 8,4 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı böylece Eylül 2012'den beri en düşük düzeye geriledi.

İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 7 iken kadınlarda yüzde 11 olarak tahmin edildi.

İstihdam 33 milyona yaklaştı

İstihdam edilenlerin sayısı mayıs ayında bir önceki aya göre 273 bin kişi artarak 32 milyon 920 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puan artarak yüzde 50 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 67,3, kadınlarda yüzde 33 olarak belirlendi.

İşgücü bir önceki aya göre 245 bin kişi artarak 35 milyon 931 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 0,3 puan artarak yüzde 54,5 olarak gerçekleşti. İşgücüne katılma oranı erkeklerde yüzde 72,4 iken kadınlarda yüzde 37,1 olarak gerçekleşti.

Genç nüfusta işsizlik yüzde 15

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,3 puan artarak yüzde 15 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı erkeklerde yüzde 12,8, kadınlarda yüzde 19,3 oldu.

Haftalık çalışma süresi 43,9 saat

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış haftalık ortalama fiili çalışma süresi mayısta bir önceki aya göre 0,3 saat azalarak 43,9 saat olarak gerçekleşti.

Yılmaz: İstihdamı artırmaya devam edeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, işsizlik verilerini değerlendirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yılmaz şunları kaydetti: "Dezenflasyon sürecinde uyguladığımız istihdam dostu politikalar sayesinde ekonomimiz istihdam üretmeye devam ediyor.

İstihdamımız bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyon 267 bin kişi artarak 32,9 milyon kişi olurken istihdam oranı da yüzde 50 ile en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Ekonomimizin potansiyeli açısından önemli bir gösterge olan işgücüne katılma oranı da yüzde 54,5 ile tarihi zirvededir.

Dezenflasyon döneminde ilerlerken, gençler ve kadınlar başta olmak üzere toplumun her kesimini kapsayan, girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen kalkınma odaklı politikalarımızla istihdamı artırmaya devam edeceğiz."