Tarımsal emtia fiyatlarında düşüş

PAYLAŞ
  • Buğday, kuzey yarımkürede hasat nedeniyle son altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.
  • Mısır ve soya fasulyesi düştü; piyasanın gözü ABD hava durumunda
Tarımsal emtia fiyatlarında düşüş

ABD hükümetinin pazartesi günü yayınlayacağı rapor tarımsal emtia piyasalarının ana odak noktası. ABD'de buğday hasadının hızla ilerlediğini gösterecek bir hava durumu raporuna ilişkin beklenti buğday fiyatlarında aşağı yönlü baskı yaratıyor. Bu baskıyla Chicago buğdayı pazartesi günü yüzde 2 düşerek yaklaşık altı haftanın en düşük seviyesine geriledi.

Mısır ve soya fasulyesi de ABD'de mısır mahsulü için elverişli hava koşullarına odaklanılmasıyla düştü. Dolardaki güçlü seyir de ABD tahıl ve soya fasulyesini ihracat pazarlarında daha pahalı hale getiriyor.

Commonwealth Bank analisti Dennis Voznesenski, "Kuzey Amerika ve Avustralya'da mevsimsel koşullar iyileşmeye devam ediyor. Kuzey Yarımküre'de hasat başladı ve yeni arzlar devreye girdiğinde bu durum genellikle fiyatları baskılar." dedi.

Chicago Board of Trade'in en aktif buğday kontratı yüzde 2.1 düşüşle 0925 GMT'de kile başına 5.99-1/2 dolara geriledi ve psikolojik açıdan önemli olan 6.00 dolar seviyesini test etti. Kontrat daha önce 5.97-1/2 dolar ile 2 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Mısır yüzde 0.9 düşüşle kile başına 4.45-3/4 dolar ve soya fasulyesi yüzde 1.1 düşüşle kile başına 11.65-3/4 dolar oldu.

Gözler ABD hava durumuna çevrildi

Mısır mahsulleri önemli bir gelişme dönemine yaklaşırken ve ABD kış buğdayı hasadı hız kazanırken tüccarlar ABD hava durumunu izliyor. ABD Tarım Bakanlığı'nın (USDA) Pazartesi günü ilerleyen saatlerde ABD mahsulünün ilerleyişi hakkında rapor vermesi planlanıyor.

Avrupalı bir tüccar, "Bence piyasa bugün ilerleyen saatlerde USDA'dan ABD buğday hasadının ilerleyişine dair olumlu bir rapor beklerken, USDA'nın ABD mısırına dair de olumlu bir tablo çizmesi muhtemel. Soya fasulyesi güçlü dolar nedeniyle zayıflıyor, bu da özellikle Brezilya'dan gelen güçlü rekabet ortamında ABD'nin soya fasulyesi ihracatı için kötü bir haber." dedi.

Analistler, Rusya ve Ukrayna'nın kurak bölgelerindeki yağmurun buğday ve mısır için bir miktar rahatlama sağladığını, ancak hasat yaklaşırken buğday için faydaların sınırlı olabileceğini söyledi.

Fransız yumuşak buğdayı için mahsul koşulları geçen hafta istikrarlıydı, ancak Avrupa Birliği'nin en büyük üreticisinde hasat beklentileri yağmurdan sonra zayıf kaldı.