Bakan Şimşek'ten günübirlik kiralamalara denetim mesajı

PAYLAŞ
Bakan Şimşek'ten günübirlik kiralamalara denetim mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlığın yaz denetimleri için sahillere ineceği ve bakanlığa bağlı ekiplerin Antalya, Muğla ve İzmir'in tatil beldelerinde eğlence ve konaklama sektörlerine yönelik saha denetimlerini yoğunlaştıracağına ilişkin Anadolu Ajansı haberini alıntılayarak kayıt dışılıkla mücadele mesajı verdi. Şimşek'in alıntıladığı haberde günübirlik kiralanan konutlara yönelik yoklamaların da yapılacağı belirtiliyordu.

Habere göre bu amaçla Antalya, İzmir ve Muğla'ya yüzlerce denetim personeli takviyesi yapıldı. Gece faaliyet gösteren eğlence mekanları, yat turizmi, plaj kulübü diye de bilinen beach clubların yanında otel ve pansiyonlara yönelik saha denetimleri de gerçekleştirilecek. Denetimler kapsamında restoranlar, işlek cadde ve sokaklardaki işletmeler de yer alacak.

Özelikle gece kulübü, restoran ve beachlerde hasılat tespitleri yapılacak.

Gelir İdaresi ekipleri, denetimlerde günübirlik konut kiralamalarına da ağırlık verecek.

Yazlık kiralamalara yönelik 2023 yılına ilişkin analiz çalışmaları da yapılırken bu kapsamda gelir elde ettiği düşünülen mükellefler izaha davet edilip sonuca göre gönüllü uyumla beyanda bulunmaları sağlanacak.

Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığından günübirlik konut kiralama izni alan mükellefler ile boş olan ve günübirlik kiralama potensiyeli bulunan konutlara yönelik yoklama yapılacak.