Airbus 2024 için uçak teslim hedefini düşürdü

PAYLAŞ
  • Avrupalı havacılık devi Airbus, tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2024 yılı için uçak teslimat hedefini 800'den 770'e düşürdü.
  • Ayrıca, uydu işi için 900 milyon euro gider kaydedecek ve 2024 yılı işletme kazancı tahminini 5,5 milyar euroya çekti.
Airbus 2024 için uçak teslim hedefini düşürdü
Fotoğraf: Reuters

Avrupalı havacılık devi Airbus, tedarik zinciri sorunları nedeniyle 2024 yılında daha önce planlanandan daha az uçak teslim edeceğini söyledi. Ayrıca uydu işi için 900 milyon euro tutarında bir gider kaydedeceğini açıkladı.

Yapılan açıklamada, "Ticari uçaklarda Airbus, özellikle motorlar, hava yapıları ve kabin ekipmanlarında süregelen belirli tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya" denildi.

Şirket, yılın başında 800 olarak öngördüğü ticari uçak teslimatını 2024 yılında 770 civarında gerçekleştirmeyi planladığını açıkladı. Airbus geçen yıl 735 ticari uçak teslim etmişti.

Teslimatlar Airbus'ın mali durumu için kilit önem taşıyor zira Airbus uçakları müşterilere teslim ettiğinde ödeme alıyor. Airbus ayrıca Uzay Sistemleri yönetim ekibinin tüm programları kapsamlı bir şekilde gözden geçirdiğini ve 900 milyon euroluk masrafı ilk yarı kazançlarına yansıtmaya karar verdiğini açıkladı.

Söz konusu masrafın "esas olarak belirli telekomünikasyon, navigasyon ve gözlem programlarının ömrü boyunca program, iş yükü, kaynak, risk ve maliyetlere ilişkin güncellenmiş varsayımlarla ilgili olduğu" belirtildi.

Airbus ayrıca 2024 yılı işletme kazancı tahminini 5,5 milyar euroya düşürdü; daha önce 6,5-7,0 milyar euro arasında öngörüyordu. Geçen yıl 4,6 milyar euro faaliyet kârı (faiz ve vergi öncesi kâr) elde etti.