Almanya'daki Euro 2024 İngiliz esnafa 3.5 milyar dolar kazandırabilir

PAYLAŞ
  • İngiliz Bağımsız Perakendeciler Birliği (Bira), Almanya'da Euro 2024 futbol turnuvasının başlamasıyla birlikte bağımsız perakendeciler için rekor bir yıl ortası dönemi öngörerek tahmini 2.75 milyar sterlin (3.5 milyar dolar) harcama artışı getireceğini belirtti.
  • Bu talih kuşu, yerel barlar, konaklama işletmeleri, marketler ve elektrik perakendecileri için en büyük satış sezonuna yol açabilir.
Almanya'daki Euro 2024 İngiliz esnafa 3.5 milyar dolar kazandırabilir

Birliğe göre, turnuva zamanlamaları ve güneş ışığının kalabalığı barlara ve açık hava mekanlarına çekmesi bekleniyor.

İngiliz Bağımsız Perakendeciler Birliği'nin tahminlerine göre sadece konaklama mekanları 600 milyon sterlinden fazla satış yapabilir ve pubların satışlarında 94 milyon sterlinlik bir artışa neden olabilir.

İngiliz Pub Derneği, Euro 2024 süresince tüketicilerin yüzde 75'inin daha sık pub ziyareti planladığını tahmin ediyor.

Bu 2.75 milyar sterlinlik harcama artışının, Katar'daki 2022 Dünya Kupası'ndan elde edilecek 2 milyar sterlinlik artışı geçeceği tahmin ediliyor.

Taraftarların yiyecek ve içecek dışında yeni TV'ler (288.6 milyon sterlin), spor kıyafetleri (238.1 milyon sterlin) ve resmi ürünler (96.2 milyon sterlin) için de harcama yapması bekleniyor.

Ayrıca, taraftarların izleme deneyimlerini geliştirmek için dekorasyon (37.7 milyon sterlin) ve bahçe mobilyaları (34.3 milyon sterlin) için harcama yapmaları tahmin ediliyor.

İngiliz Perakende Konsorsiyumu (BRC) tarafından yapılan bir araştırmaya göre bu dönemde bakkaliye, alkollü içkiler ve paket servis harcamalarında yüzde 13'lük bir artış söz konusu.

Daha genç demografik gruplar, özellikle de 18-24 yaş grubundakiler, yüzde 24'ünün market alışverişi için daha fazla harcama yapmayı planlamasıyla harcama artışında başı çekiyor.

Adobe'den alınan ayrı bir veri, TV satışlarındaki yüzde 14.4'lük artış ve geçen ay bildirilen online İngiltere ürün satışlarındaki yüzde 115'lik önemli bir sıçrama ile ön-tarama harcamalarında bir artış olduğunu gösteriyor.

İngiliz Bağımsız Perakendeciler Birliği'nin Ticari Direktörü Jeff Moody şu yorumu yaptı: "İngiltere ya da İskoçya'nın ikinci aşamaya geçmesi daha da büyük bir destek sağlayacaktır. Tüketici güveni geri döndükçe bu iyi hissetme faktörünün her tür bağımsız perakendeci için daha fazla satışa dönüşmesi çok önemlidir."