Stellantis, 2 yılda Avrupa'daki hibrit araç sayısını 36'ya çıkaracak

PAYLAŞ
  • Peugeot'nun çatı şirketi PSA ile Fiat Chrysler'ın 2021'deki birleşmesinden doğan Stellantis, 14 markasından 9'u için bu yıl 30 hibrit model sunacak. 30 modele önümüzdeki 2 yıl içinde 6 model daha eklenecek.
Stellantis, 2 yılda Avrupa'daki hibrit araç sayısını 36'ya çıkaracak
Fotoğraf: Reuters

Kanatları altında Peugeot, Citroen, Opel, Fiat, Chrysler gibi markaların yer aldığı Stellantis, Avrupa'daki hibrit araç sayısının 2026 yılına kadar 36 modele çıkaracağını söyledi.

Hibrit araçlar, benzinli ve elektrikli araçlara bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Önce 9 marka için 30 model

Peugeot'nun çatı şirketi PSA ile Fiat Chrysler'ın 2021'deki birleşmesinden doğan Amerikan-Fransız-İtalyan otomobil üreticisi, 14 markasından 9'u için bu yıl 30 hibrit model sunacağını ve önümüzdeki 2 yıl içinde 6 model daha piyasaya süreceğini açıkladı.

Kaç adet hibrit araç satışına imza attığını açıklamayan Stellantis, Avrupa'da hibritler için müşteri siparişlerinin hızla arttığını belirtti. Şirkete göre hibritlerin bölgedeki satışları, bu yılın ilk 6 ayında yüzde 41 oranında arttı.

Grup, haziran ayında küresel talebin düşmesine rağmen elektrikli araç satışlarının 2024'ün başından bu yana istikrarlı seyrettiğini açıklamıştı.

Stellantis'in hafif hibrit araçların satışına odaklandığını söyledi.

Stellantis'in EMEA bölgesi tahrik sistemleri kıdemli başkan yardımcısı Christian Müller, karbondioksit emisyonlarına atıfta bulunarak, "Bu sistemi yüksek voltajlı bir hibritle karşılaştırdığınızda, müşterimiz için daha düşük bir maliyetle çok benzer bir CO2 kazanımı sağlıyor" dedi.

Kaynak: Reuters