Fed'in faiz kararı sonrası Asya borsaları yükselişle açıldı

PAYLAŞ
  • Asya borsaları, ABD'de enflasyonda kaydedilen iyileşmeye rağmen Fed'in sıkılaştırma yanlısı duruşunun etkisiyle yükseldi.
Fed'in faiz kararı sonrası Asya borsaları yükselişle açıldı
Reuters

Asya borsaları, ABD'de enflasyonda kaydedilen iyileşmeye rağmen ABD Merkez Bankası'ndan (Fed) gelen sıkılaştırma yanlısı duruşun etkisiyle yükselirken, tahvil getirileri ise geriledi.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0,69 yükselirken Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 0,21 düşüş kaydetti.

ABD'de dün açıklanan ve yakından takip edilen TÜFE verisi, çekirdek fiyatların geçen ay üç yılı aşkın sürenin en yavaş artışını kaydettiğini gösterirken, dün erken ABD işlemlerinde Wall Street keskin yükseldi, dolar ve tahvil getirileri geriledi.

Fed'in faiz kararı

Öte yandan, politika faizini sabit tutan Fed yetkililerinin bu yıl için tahminlerini 25 baz puan büyüklüğünde sadece bir faiz indirimine düşürmesi yatırımcıları şaşırttı.

Toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun önemli ölçüde düştüğünü ancak hâlâ çok yüksek olduğunu söyledi.

ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi dün seans başında 10 baz puan yükselmesinin ardından bugün yüzde 4,31 seviyesinde büyük bir değişim göstermedi. Tahvil getirisi, dün TÜFE verisinin ardından yüzde 4,25'e kadar gerileyerek 1 Nisan'dan bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.

Japonya'nın devlet tahvillerinin getirisi 3 baz puan düşüşle 17 Mayıs'tan bu yana ilk kez %0,955 seviyesini gördü.

Nikkei gazetesinde yayımlanan haberde, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) yarın sona erecek para politikası toplantısında aylık tahvil alımlarını azaltmayı tartışmasının olası olduğu bildirildi.