Petrolde talep artışı beklenenden az olacak

PAYLAŞ
  • Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol üretiminin mayısta önceki aya göre günlük yaklaşık 520 bin varil artarak 102 milyon 500 bin varile yükseldiğini bildirdi.
  • IEA 2024 için küresel petrol talebindeki artış beklentisini aşağı yönlü revize etti.
  • Ajans petrol talebinin 2030'a kadar artacağını bu tarihten sonra azalacağını tahmin ediyor.
Petrolde talep artışı beklenenden az olacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) mayıs ayına ilişkin petrol piyasası raporuna göre, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) ham petrol üretimi mayısta önceki aya göre günlük 120 bin varil artarak 27 milyon 220 bin varil oldu.

Bu dönemde ham petrol dışındaki diğer konvansiyonel olmayan OPEC üretimi ise günlük 5 milyon 550 bin varil olarak kayıtlara geçti. Böylece OPEC'in toplam petrol üretimi, geçen ay günlük 32 milyon 770 bin varil olarak gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ise söz konusu dönemde günlük 380 bin varil artarak 69 milyon 710 bin varil oldu.

Böylece küresel petrol üretimi, mayısta önceki aya göre günlük yaklaşık 520 bin varil artarak 102 milyon 500 varile yükseldi.

Rapora göre, küresel petrol arzındaki artışta Brezilya'daki etanol üretiminin mevsimsel yükselişi etkili oldu.

IEA, küresel petrol talep tahminini düşürdü

IEA, bu yıla yönelik küresel petrol talebi tahminini geçen ayın raporuna kıyasla günlük 1,1 milyon varilden 960 bine düşürdü. Rapora göre, küresel petrol talebinin bu yıl günlük 103 milyon 200 bin varil seviyesinde olması bekleniyor.

Talep tahminindeki düşüşte, mart ayında OECD ülkelerinden gelen zayıf talebin oluşturduğu daralma etkili oldu. OECD ülkelerinde petrol talebinin bu yıl günlük 200 bin varil azalışla 45 milyon 500 bin varil olacağı tahmin ediliyor.

OECD dışı ülkelerde talebin bu yıl günlük 1 milyon 100 bin varil artarak 57 milyon 700 bin varil olacağı öngörülüyor.

Küresel petrol talebinin gelecek yıl ise bu yıla kıyasla günlük 1 milyon varil artışla yaklaşık 104 milyon 200 bin varile ulaşacağı tahmin ediliyor. Bunda ekonomik durgunluk ve temiz enerji teknolojilerinin yaygınlaşmasının etkili olacağı değerlendiriliyor.

Petrol talebi 2030'dan sonra azalacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel petrol talebinin 2029 yılına kadar zirve yapacağını ve bir sonraki yıl daralmaya başlayacağını, petrol arz kapasitesinin ise on yılın sonuna kadar talebi büyük ölçüde geride bırakacağını söyledi.

IEA, yıllık petrol raporunda arz kapasitesinin 2030 yılına kadar günde yaklaşık 114 milyon varile (bpd) ulaşacağını ya da öngörülen talebin tam 8 milyon bpd üzerinde olacağını öngörüyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “En son verilere dayanan bu raporun tahminleri, bu on yılda büyük bir arz fazlasının ortaya çıktığını gösteriyor ve petrol şirketlerinin iş stratejilerinin ve planlarının meydana gelen değişikliklere hazırlıklı olduğundan emin olmak isteyebileceklerini gösteriyor.” dedi.

IEA, 2029 yılına kadar petrol talebindeki artışın 105,6 milyon varil/gün ile plato yapacağını, 2030 yılında ise elektrikli otomobil kullanımının artması, verimliliğin iyileşmesi ve enerji üretiminin petrolden uzaklaşması nedeniyle hafif bir daralma yaşanacağını belirtti.