Tufan Cömert: Moody's'den iki kademe not artışı gelebilir

PAYLAŞ
  • BBVA MENA ve Türkiye Stratejisti Tufan Cömert, CNBC-e Londra Temsilcisi Berfu Güven'e açıklamalarda bulundu. Cömert, yabancı yatırımcı cephesindeki hem son kalan soru işaretlerine hem de pozitif havaya dikkat çekti
  • Cömert, Mood'ys'in not artırımında sürpriz yapabileceğine dikkat çekerken, Türkiye'nin dipten dönüş hikayesi yaratan üç ülkeden biri olduğunu söyledi
Tufan Cömert: Moody's'den iki kademe not artışı gelebilir

BBVA MENA ve Türkiye Stratejisti Tufan Cömert, CNBC-e Londra Temsilcisi Berfu Güven'e önemli açıklamalarda bulundu.

Moodys’den temmuzda iki kademe not artışı bile gelebileceğini söyleyen Cömert, "Moodys yatırım notunun 6 kademe altında, çok geride kaldı. Bu not artışıyla dünyamız değişmez ama moral faydası olur" dedi.

Türkiye'nin bir dipten dönüş hikayesi yarattığına dikkat çeken Cömert, "Piyasalar geri dönüş hikayelerine bayılır, Türkiye Mısır ve Nijerya geri dönüş hikayesine sahip 3 ülke. Türkiye’nin geri dönüş hikayesi bu yıl seçim ve enflasyona takıldı" değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyon konusuna da değinen Cömert, aslı merak edileninenflasyonun yüzde 40’a düşmesinden sonra ne yapılacağı olduğunu vurgularken, yazın enflasyonun baz etkisiyle 10-15 puan düşeceğini, yıl sonunda ise yüzde 40’lara gelineceğini öngördü. Ayrıca Cömert, "Bu yıl faiz indirimi enflasyonda düşüşe bağlı" dedi.

Yabancı yatırımcı cephesindeki bazı ufak çelişkilere de dikkat çeken Cömert şöyle devam etti: "Yabancıda 'Geçen 5 yılın politikalarına geri dönülür mü' korkusu hala var. Ama 'Bir dakika Türkiye’de ne oluyor' diye bir algı da var, Türkiye merak ediliyor. Yabancı deyince londra düşünülüyor ama asıl para Körfez’de. Mevcut politikalar sürdürülebilir mi, asıl merak edilen bu. Yabancıda artık para politikası ile ilgili hiçbir soru işareti yok. Bir tasarruf paketi açıklandı ama daha ciddi önlemler bekleniyor. Bütçe iyi gidiyor, tasarruflar da devreye girerse bütçe disiplini öne çıkacak."

Londra swap kanalının bu yıl açılmasını çok gerekli görmeyen Cömert, Türkiye'nin zaten yaptığı işlerle para çektğini, swapla alınacak parayı bankaların nerede kullanacağı konusunun belirsiz olduğunu, yabancı yatırımcıların bir yıllık swapla Türkiye’ye gelmek istemeyeceğini düşünüyor. Cömert'e göre Türkiye’ye en çok yabancı TLref ile geldi. Yani "Yabancı geliyor ama hala yüksek faize geliyor."

Ayrıca Cömert Avrupa’da olan bitenin Türkiye için FED’in ne yapacağından daha önemli olduğunun da altını çizdi.