ECB: Fransız tahvillerinde acil alım gibi bir niyetimiz yok

PAYLAŞ
  • Fransa'da aşırı sağın yükselişi sonrası yaşanan piyasa hareketliliğine ilişkin Avrupa Merkez Bankası'ndan (ECB) açıklamalar geldi.
  • ECB yetkilileri Fransız tahvillerinde acil alım yapma olasılıklarını reddetti.
  • ECB Başekonomisti Philip Lane, Fransız tahvillerinde yaşananları "Bir yeniden fiyatlama" olarak nitelendirdi ve bunun düzensiz bir piyasa görüntüsü vermediğini savundu.
  • ECB'nin Aktarım Koruma Mekanizması piyasa baskısı altında bulunan bir Euro bölgesi ülkesinden sınırsız miktarda tahvil satın almasına, ancak AB'nin mali kuralları da dahil olmak üzere parametrelere uyması koşuluyla izin veriyor.
ECB: Fransız tahvillerinde acil alım gibi bir niyetimiz yok
Fransa'da aşırı sağın yükselişi Fransız finans piyasalarında dalgalanmalar yol açtı
Reuters

Avrupa Merkez Bankası'nın baş ekonomisti Pazartesi günü, ECB'nin tahvil satın alarak Fransa'nın imdadına yetişme ihtiyacını yorumladı. Lane, siyasi belirsizlikten kaynaklanan son piyasa kargaşasının "düzensiz bir piyasa" görüntüsü olmadığını söyledi.

Reuters NEXT Newsmaker'a verdiği röportajda Philip Lane, COVID salgını ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından dört yıl süren alışılmadık derecede hızlı fiyat artışının ardından enflasyonun 2025 yılında ECB'nin yüzde 2'lik hedefine gerileyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Fransız finans piyasaları, aşırı sağa çoğunluk sağlayabilecek bir erken seçim öncesinde yatırımcıların pozisyonlarını azaltmasıyla geçen haftanın sonlarında sert bir satış yaşadı. Bu durum bazı analistlerin ECB'nin müdahale edebileceği yönünde spekülasyonlar yapmasına yol açtı.

Ancak Lane, son piyasa hareketlerinin ECB müdahalesi için temel koşullara sahip olmadığını savundu. Lane, risk primlerindeki artışın düzensiz ve yersiz olması gibi bir durum olmadığına dikkat çekti.

"Piyasalarda gördüğümüz şey bir yeniden fiyatlandırmadır ancak bu, şu anda düzensiz piyasalar dünyasında değildir" ECB Başekonomisti Philip Lane

Fransa'daki duruma doğrudan değinmeyen Lane, tüm Euro bölgesi hükümetlerinin Avrupa Birliği'nin mali çerçevesine uyması ve Avrupa Komisyonu ile diyaloga girmesi gerektiğini söyledi.

"Yatırımcılara güven vermek Paris'teki politikacıların işi"

ECB kaynakları hafta sonunda Reuters'e yaptıkları açıklamada Fransız tahvillerinin acil alımını tartışmak gibi bir planları olmadığını ve yatırımcılara güven vermenin Paris'teki politikacılara düştüğünü söyledi.

Kamuoyu yoklamalarında önde giden Marine Le Pen'in Avrupa şüphecisi Ulusal Ralli'si (RN), devlet emeklilik yaşının düşürülmesi, enerji fiyatlarının düşürülmesi, kamu harcamalarının arttırılması ve korumacı bir "Önce Fransa" ekonomi politikası çağrısında bulunuyor.

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, 30 Haziran ve 7 Temmuz tarihlerinde yapılacak seçimleri aşırı sağın kazanması halinde Euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisinin mali kriz riski altında olacağı uyarısında bulundu.

ECB'nin Aktarım Koruma Aracı (TPI), piyasa baskısı altında bulunan bir Euro bölgesi ülkesinden sınırsız miktarda tahvil satın almasına, ancak AB'nin mali kuralları da dahil olmak üzere parametrelere uyması koşuluyla izin veriyor.

Piyasa beklentisi; bir ya da iki indirim

ECB, 6 Haziran'daki toplantısında faiz oranlarını düşürürken bile bu yıl ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerini yükseltti ve bazı yatırımcıların merkez bankasının niyetleri konusunda kafalarının karışmasına neden oldu.

Lane, ECB'de enflasyonun gelecek yılın sonlarında yüzde 2'ye düşeceğine dair "makul miktarda güven" olduğunu söyledi.

Lane, "Önümüzdeki yılın ikinci yarısında varılacak yer konusunda oldukça fazla güven var," dedi.

Yatırımcılar şu anda ECB'nin banka mevduatlarına ödediği faiz oranını Eylül ve Aralık ayları arasında bir ya da daha büyük olasılıkla iki kez düşürmesini ve ardından gelecek yıl bir ya da iki kez daha indirmesini bekliyor.